Lezárult a Szova-nyomozás: bűncselekmény nem történt (háttér + kommentár)

2012.04.11. 17:19

Az előzményeket is felidézzük.

Bűncselekmény hiányában lezárta a nyomozást a Szova által megvásárolt ingatlanok ügyében a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság. A kétmilliárd forintos, svájci frankos kötvénnyel súlyosbított, adófizetők pénzéből finanszírozott, eddig kereken nulla forint bevétellel járó ügynek itt lehet vége.

 A Szova Zrt. vezérigazgatója az igazgatótanács döntése alapján 2010 szeptemberében büntetőfeljelentést tett a rendőrségen ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés tárgyában. A másfél évig tartó eljárást kedden a Vas Megyei Rendőrfőkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya lezárta azzal, hogy a „bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja senkivel szemben nem volt megállapítható.”
 
A Szova
 
2007. júliusában a szombathelyi közgyűlés döntése alapján megalakult a Szombathely Vagyonhasznosító és Városüzemeltetés Zrt. A zrt-nek alapvetően a városgazdálkodási (korábban a Városgazdálkodási Kft. által vitt) és az ingatlangazdálkodási-hasznosítási ügyeket (korábban Házkezelési Kft. reszortja) szánta feladatul a közgyűlés, megspékelve azzal, hogy a zrt vásároljon ingatlanokat, és ezekkel segítse elő olyan projektek megvalósulását, amelyeket a közgyűlés fontosnak, és a város számára haszonnal megtérülőnek tart. Ennek érdekében nem sokkal a zrt megalakulása után ötmilliárd forint értékű svájci frank alapú kötvényt bocsátott ki a közgyűlés döntése alapján.
 
A buszpályaudvar-projekt
 
Szombathely városfejlesztési terveiben régóta szerepelt az autóbusz pályaudvar elhelyezése a vasútállomás mellé. A megvalósíthatóságra 2002-ben, majd 2005-ben tanulmányt is készíttetett az önkormányzat. (Egy újabbat pedig már a Szova, 2007-ben.)
 
Az ingatlanok
 
A Szova nem vesztegette az időt, megalakulása után tíz nappal, 2007 júliusában a tettek mezejére lépett. Vételi jogot alapító szerződést (opciós szerződést) kötött a tulajdonosokkal, majd röviddel ezután, szeptember 27-én a képviselőtestület döntött az ingatlanok megvásárlásáról. Ez két ingatlan esetében szeptember 28-án már meg is történt, a többit novembertől 2008. június végéig terjedő időszakban vásárolta meg a Szova Zrt. 862 millió forint értékben, a svájci frank alapú kötvény-forrás terhére. Így a Nádasdy- Semmelweis-Vasút utcák által határolt területből több mint 17 ezer négyzetméter a Szova Zrt. birtokába jutott. (A területen – a Szova birtokai közé ékelődve, zárványként - maradt még állami, magán és Volán-tulajdonban lévő telek is.)
 
Nem jött össze
 
Az önkormányzat az ingatlanvásárlástól nagy üzletet remélt. A szándéka az volt, hogy a területet magánbefektetőnek értékesíti, aki építhet ide egy üzletközpontot, és megépíti a buszpályaudvart is. Erre 2008 nyarán pályázatot írt ki, amely sikertelen volt. A pályázati csomagot tizenegy vállalkozás kérte ki, de csak ketten jelezték komolyabb szándékukat, ám az üzlet velük sem jött létre, mert sokallták a vételárat és a Volán követeléseit.
 
Így a remélt 1,4 milliárdos bevételből semmi nem lett. (Az egyik érdeklődő a Wallis Ingatlanfejlesztő Zrt. volt, aki még a telkek megvásárlása előtt folytatott tárgyalásokat a fejlesztésről a városvezetéssel, és született is egy – egyébként ajánlattételnek nem minősülő és semmilyen elkötelezettséget nem tartalmazó – szándéknyilatkozat a fejlesztésről. Úgy tudjuk, az ingatlanvásárlást megelőzően rajta kívül nem tolongtak a beruházók a városházán.)
 
Az ipari park
 
Az Claudius Ipari Park területének bővítését 2002-2006 között elsősorban az ellenzék szorgalmazta, mondván, hogy a Szombathelyen beruházást tervező vállalkozásokat nem tudja az önkormányzat telekkel kiszolgálni. (Hogy pontosan hány érdeklődő akart az ipari parkban telket venni, és hány befektetés esett kútba azért, mert nem volt a városnak telke, nem került szóba a döntést megalapozó nyilvános üléseken.)
 
Akkor még a polgármester Ipkovich György polgármester (MSZP) azon a véleményen volt, hogy a városnak nem dolga az adófizetők pénzén területet fejleszteni, ez a gazdasági szféra feladata. Ez az álláspontja a következő ciklusban meglehetősen erős fordulatot vett: az ipari park bővítéséről (Claudius Ipari Park – CIP II.) 2007. november végén döntött a közgyűlés. A döntés zárt ülésen történt, annyit tudunk, hogy egyetlen képviselő, Molnár Miklós (Pro Savaria) nem szavazta meg a határozatot.
 
Az elhatározást tett követte, ajánlattételi felhívást lett közzétéve, és egy hónapon belül, december 29-én meg is vette a Szova a Sárdi-ér úti ingatlanokat. 15 hektárt 1,045 milliárd forintért, és a Zanati úti ingatlant, három hektárt 162 millió forintért. (Közművesítetlen telkekről beszélünk, némelyik szolgalmi – vezeték - joggal terhelve.)
 
A CIP II. terület közművesítésére pályázatot adott be a Szova Zrt, de mivel az önerő meghaladta volna a cég anyagi erejét, a pályázat végül is nem realizálódott.
 
A közgyűlés kötelezte a céget, hogy három éven belül értékesítse a telkeket. A területre volt érdeklődő, nem is egy, hanem legalább négy-öt, három év alatt, de vásárlásra nem került sor. Hogy miért nem, arról nincs információnk. (A város vagyonrendeletének megfelelően az értékesítésre közbeszerzési eljárást kell a zrt-nek kiírni, ez alól kiemelt gazdasági érdek alapján a közgyűlés adhat felmentést, tehát ha valaki komoly ajánlatot tett volna, annak legalább a tényéről tudnánk.) Lényeg: egyetlen négyzetmétert nem adott el a Szova, illetve a város a területből mind a mai napig.
 
A Szovát az ingatlanügyletek komoly nehézségek elé állították, az egyébként jó üzemi eredményt elérő társaságot a tőke- és kamatteher tavaly hozta először „kényes” helyzetbe.
 
A nyomozás
 
A rendőrségen 2010. szeptember elején a Szova Zrt. igazgatótanácsának döntése (a vezérigazgató tegye meg a megfelelő jogi lépéseket) alapján a 2008-ban a zrt élére kinevezett Németh Gábor vezérigazgató tett feljelentést.
 
Ezelőtt a vezérigazgató egyeztetést kezdeményezett Ipkovich Györggyel, de a polgármester nem reagált a kérésre. Volt ugyanis néhány homályos pont az adásvételek körül, a Szova irattárában nem talált az igazgatótanács döntéseket előkészítő iratokat, például.
 
A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya eljárást indított hűtlen kezelés ügyében ismeretlen tettes ellen.
 
Úgy tudjuk, széles körben folyt a tanúk kihallgatása, és az ingatlanok értékének megállapítására igazságügyi szakértői értékbecslés is történt a rendőrség kirendelése alapján. Az igazságügyi szakértő az ingatlanok vásárláskori értékét a kifizetett vételárhoz, - összesen kétmilliárd forinthoz képest - ötszázmillió forinttal kisebb értékben állapította meg.
 
A nyomozás lezárult
 
Az ügy tegnap iratismertetéssel zárult, az eljárás befejezéséről ma kaptunk tájékoztatást, ezt szó szerint közöljük:
 
„A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya nyomozást folytatott a SZOVA Szombathelyi Vagyonhasznosító és Vagyongazdálkodási Zrt. vezérigazgatója által 2010. szeptemberében, Szombathely belterületén lévő ingatlanok 2007. évi megvásárlásával kapcsolatban tett feljelentés alapján a Btk. 319.§ (1) bekezdésébe ütköző és a (3) bek. d/ pontja szerint minősülő hűtlen kezelés gyanúja miatt, ismeretlen tettes ellen.
 
A lefolytatott nyomozás alapján bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja senkivel szemben nem volt megállapítható, ezért a nyomozó hatóság a büntetőeljárást a Be. 190.§ (1) bek. a/ pontja alapján, figyelemmel a (2) bekezdés első mondatára, mert a feljelentett cselekmény nem bűncselekmény, megszüntette.”
 
A határozat indoklásáról nem kaptunk tájékoztatást.
 
Kommentálunk
 
Ha másfél éves alapos nyomozás után az derült ki, hogy nem bűncselekmény valamit egynegyedével több pénzért megvenni, mint amennyit az igazságügyi értékbecslő szerint ér, akkor mindenki hátradőlhet, megnyugodhat, nem történt bűncselekmény. Legfőképpen a Hunvald György dőlhet hátra, aki ugyan nem vett, hanem eladott kevesebb pénzért köztulajdonban lévő ingatlant, mint amennyire az igazságügyi értékbecslő az ingatlanokat becsülte. Mi a gond? Az ingatlanok eladásából hasznot remélt (lehet hogy nem is bukott rajta a város, bizonyítsa be, aki tudja, hogy bukott az önkormányzat), ezek után nehéz lesz ráhúzni a vizes lepedőt.
 
De hátradőlhetnek a Sukoró-ügy potenciális vádlottjai is, akik ugyancsak az igazságügyi értékbecslés alatti áron váltak meg köztulajdontól, nem kevés állami hasznot remélve a kaszinó-beruházástól. (Más kérdés, hogy ezt a tranzakciót a bíróság semmissé tette, kár nem is keletkezett.) Budai Csontvázbrigádvezető Gyula meg most fejezheti be a szekrényekben kotorászást.
 
Szabad a vásár. (K.Gy.)
 
 

 

.