Nem sikerült határidőre felújítani a mentőállomásokat

2015.11.09. 08:21

Vas megyében is vannak problémák.

Vas megyeiek is akadnak azok között a mentőállomások között, amelyeket európai uniós forrásból kellett volna felújítani, majd legkésőbb október 31-ig átadni, de erre nem került sor. Erről a Népszabadság számol be.

A projektben vannak újonnan építendő mentőállomások is, szám szerint 22. Ezek közül mindössze 11-et vettek használatba, a többiről még nem indulnak betegért a mentők, a hatvan felújítandó mentőállomás közül húsz nem készült el az uniós pályázatban előírt október végi határidőre.

Utóbbiak között Vas megyeiek is vannak. A lap a martonvásári, a székesfehérvári, a kisbéri, a tatabányai, a várpalotai, a pannonhalmi, a szentgotthárdi, a pacsai, a zalaszentgróti, a csurgói, a fonyódi, a kaposvári, a marcali, a nagyatádi, a siófoki, a békéscsabai, a mezőkovácsházi, a miskolci, az egri és a salgótarjáni állomásokat említi.

Nem sikerült határidőre felújítani a mentőállomásokat

A szentgotthárdi állomás. Fotó: mentok.hu

A befejezetlen állomások között van olyan, amely műszakilag ugyan elkészült, de a működéséhez még nincs használatbavételi engedély, és sok helyre nem sikerült mentő szakembereket találni. A püspökladányi mentőállomást pedig az elkészültek között találni, ám ott az uniós pályázatban vállalt munkák jó részét egyszerűen nem végezték el.

A kormány eddig körülbelül 15 milliárd forint uniós támogatást költött el azzal a céllal, hogy a mentők tízből legalább kilencszer odaérjenek negyedórán belül a segítségre szorulóhoz. Ezen belül négymilliárdból a mentésirányítást modernizálták. Ugyanis az uniós támogatás feltételei között szerepelt a 15 percen belüli érkezési idő legalább 86,5 százalékra javítása. Ezt szolgálta volna a többi között 740 mentőautó fölszerelése tabletekkel. Az új mentésirányítási központ elkészült, de informatikai rendszere csak döcög, a mentőket pedig máig nem látták el táblagépekkel.

Az uniós pénzből vásárolt gépek lassan két éve a raktárban porosodnak.

Fejlesztésre 11 milliárd forintot kapott 2009-ben Magyarország európai uniós forrásokból. Ám ha novemberig nem sikerül befejezni a beruházásokat, a programot már csak az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) költségvetéséből lehet finanszírozni.

.