Paprika-kommandózott Szombathelyen az új egészségügyi miniszter

2004.10.29. 17:07

Paprika-kommandó, helikopter-leszállóhely, aranyóra. E három furcsa kulcsfogalom köré csoportosult az újdonsült egészségügyi miniszterünk szombathelyi látogatása. Bár Rácz Jenő a kórházba jött sürgősségi tömb alapkövet letenni, a furfangos politikus elment ellenőrizni egy helyi boltba , hogy mérgeznek-e minket. Naná, hogy nem.

Kirakatkommandó

Rácz Jenő

Az egészségügyi miniszter vezette paprika-kommandó dél előtt pár perccel rajtolt a Városházáról, addigra minden bizonnyal már tudomást szerzett az előre kipécézett közeli élelmiszerbolt vezetője, hogy valami készülődik.

Néhány perces séta után aztán be is lépett Rácz Jenő a boltba, és egyenesen a fűszeres polc felé vette útját. Kattogtak a vakuk, dolgoztak az újságírók, majd lezajlott a helyes kis párbeszéd az eladó hölgy és a miniszter között. (Hely hiányában csak annyit: a boltos panaszkodik a presztízsveszteségre és a bevételkiesésre, miniszter elnézést kér, és ígéri, hogy sietnek a vizsgálattal.)

Aztán mindenki megszemléli a szépen összerakott bevásárlókocsit, melyben ott sorakoznak a paprikák, fűszerkeverékek, különböző tubusok és üvegek, majd megnyugszunk, hogy ez már nem mérgez minket többé.

Sajnálatos, szükséges stb.

Rácz Jenő szerint sajnálatos, de szükséges volt a készítmények bevonása, hiszen a paprikában talált toxin komoly károsodást okozhat az emberi szervezetben, de ígéri, hogy amint kiderül valamelyik készítményről, hogy rendben van, azonnal visszakerül a polcokra.

Elmondja azért, hogy nem kell megijedni, a 2005. április 15-e utáni lejáratú készítmények továbbra is fogyaszthatók, hiszen ezeket biztosan idehaza termelték. Azt pedig már most biztosan lehet tudni, hogy vannak olyan készítmények, - így minden hús-, és hentesáru - melyekbe nem került a toxinból. Elhangzik még, hogy folyik a vizsgálat a három paprikatermelő cég ellen, akik természetesen megkapják majd példás büntetésüket.

Rácz Jenő nem a paprika, hanem az aranyóra miatt jött

Aztán a néhány perces villámlátogatás után a miniszter visszasétál népes kíséretével a Városházára, hogy egy jó ebéd után végre eljusson oda, ahová indult: a Markusovszky Kórházba. Merthogy Rácz Jenő úgy egyébként a sürgősségi tömb alapkőletételére érkezett Szombathelyre.

A sürgősségi ellátás rendszerét még Gógl Árpád alapozta meg, a döcögő megvalósítás talán most egy kicsit erőre kap. A hazai kiépítése uniós normákon alapul, a szisztéma pedig a brit rendszert követi. Ez azt jelenti, hogy az úgynevezett ’aranyóra’ határozza meg az ellátást. Ennek célja, hogy az eseménytől számított hatvan percen belül kezelésre kerüljön a beteg. Ebből 15 perc a mentő kiérkezése, a maradék a megfelelő kezelés.

A sürgősségi ellátás első szintje már megvalósult a doktorinfoval, mely a tapasztalatok szerint rendkívül népszerű, (a miniszter szerint paprika-ügyben csak ma 1500 hívás volt).

Jövő év végéig kialakítják az összevont háziorvosi ügyeleti rendszert, és elkezdődött a megyeszékhelyeken illetve nagyobb városokban a sürgősségi centrumok kialakítása is.

A szombathelyi kórház 2 és félmilliárd forint címzett támogatást kapott ehhez, rajta kívül még 11 centrumot hoznak létre mintegy 20 milliárd forintos beruházással.

A sürgősségi lényege egyébként az, hogy mindenki „egykapus” rendszeren ide kerül be, és az alapszinten döntik el, hogy hazamehet, kezelésre továbbítják, vagy speciális ellátásra küldik.

A miniszter szerint további 4 milliárdos támogatást kap a mentőszolgálat, és úgy tudjuk, hogy az őriszentpéteri mentőállomás ügye is sínen van. Ez utóbbi azért fontos, mert ha ez is megépül, Vas megyében bárhova ki tud érkezni a mentő 15 percen belül.

Helikopter-leszálló lesz a tetőn

Az új sürgősségi tömb csak két év múlva készül el, de végre valahára sikerült elérni, hogy a tetejére tegyenek egy helikopter leszállóhelyet. Eddig ugyanis a Sugár úti pályára szálltak le, és onnan még mentővel kellett kórházba vinni a beteget. (Hogy most éppen ezt hogyan csinálják a sportcsarnok építése közben, az külön érdekes lehet…)

Mindenesetre, ha készen lesz a sürgősségi épület, elmondhatjuk, hogy nálunk van Nyugat-Dunántúl egyetlen tető-mentőhelikopter leszállóhelye.
.