Szent Márton jegyében fogant városmarketing

2005.10.05. 08:52

Meglepően nagy sajtóérdeklődés övezte azt a keddi sajtótájékoztatót, amely arról szólt, miként fogja Szombathelyt érinteni az Európát átszelő Szent Márton Út. Abban bízván, hogy a legnépszerűbb szent és városunk kapcsolatának témája nemcsak a sajtót érdekli ily nagyon, a mozaikból kiraktuk a puzzle-t, hogy mi is ez az egész, illetve konkrétan mi fog itt történni. Például a város határában táblák lesznek „Szombathely Szent Márton szülővárosa” felirattal.

Tíz éve és tíz napja

Szent Márton Út

„Egyedüliként érintve Magyarország területét, az Európa Tanács Kulturális Bizottsága áprilisi luxemburgi ülésén választotta ki az Európát átszelő 15 tematikus kulturális útvonal közül a Szent Márton Kulturális Utat” – adta meg a sajtótájékoztató optimista alaphangulatát Feiszt György alpolgármester. Ez különösen annak a fényében számít jelentős fejleménynek – tette hozzá -, hogy 10 éve, amikor kiadták a „Szombathely Szent Márton városa” című füzetet, magyarázatra szorult a miértje. Sok munkájukba került, hogy 2005 Szombathelyén aligha akadhasson bárki is, aki még mindig nem tudja, hogy az Európa szerte toursi püspökként számon tartott Szent Márton, egyben Gallia és a frank uralkodók védőszentje Savariában született.

Szent Márton Kulturális Központ

Tíz napja avatták fel Toursban a Szent Márton Kulturális Központot, amely intézmény EU-s és francia állami pénzekből jött létre. Egyúttal felavatták Szent Márton életnagyságú szobrát, amely ezentúl a toursi katedrális mellett, a 14. században épült kanonok ház kerengőjében emelkedik. Az intézmény vezetőjévé egy Antoine Selosse nevű urat nevezték ki.

Ideírjuk az Európai Szent Márton Kulturális Központ feladatat és célkitűzéseit, így talán később jobban érthetőbb lesz, hogy mi és miért történik.

1. Az érintett országok együttműködő partnereivel ki akarja építeni a Szent Márton életével, működésével kapcsolatos európai helységeket összekötő útvonalat.
2. Fel akarja kutatni a szent életével kapcsolatos hagyományokat, szokásokat, szertartásokat.
3. Össze akarja gyűjteni a Szent Mártonnal kapcsolatos irodalmat, létre akar hozni egy e hagyományt gondozó archívumot.
4. Kapcsolatot akar tartani a partner országok Szent Márton-központjaival, ezek kiépítésében közre akar működni.
5. Fel akarja tárni a helyi hagyományokat, és ki akarja építeni a lokális, kisebb körzetekre kiterjedő útvonalakat.
6. Ismertetnie akarja a Szent Márton kultuszt, népszerűsíteni a szenttel kapcsolatba hozható zarándokhelyeket, és ezeket be akarja kapcsolni az európai turizmus vérkeringésébe.
7. Egységes, az egész Szent Márton utat végigkísérő szimbólumrendszert igyekszik kialakítani.

A Tours - Szombathely útvonal és környéke

Az eddigi konzultációk és tervek alapján a nyugat-keleti Szent Márton Kulturális Útvonalnak két fő ága van két végponttal. Ezek: Tours és Szombathely. A déli: a szent életének fő állomásait érintő francia- olasz- szlovén-magyar útvonal, az északi: a francia- német- osztrák- szlovák-magyar útvonal. Ebből a két fő vonalból számos lokális útvonal ágazik szét, amiknek a kiépítését a nemzeti Szent Márton Központok szervezik meg. Az ehhez kacsolódó további tervekről az alpolgármester elmondta, hogy a Szombathelyt és Tours-t északról és délről megközelítő vándorút kétezer Szent Márton nevét viselő európai települést, plébániát, természetes vagy mesterséges földrajzi helyet köt majd össze.

Szent Márton Kulturális Útvonalak


A politikus optimista kicsengésű beszédében arról a meggyőződéséről beszélt, hogy Szent Márton univerzális személye fémjelezte útvonal segíteni fog bekapcsolódni az európai turizmus vérkeringésébe. Vagyis ennek nyomán megnő a Szombathelyre látogatók és a várost megismerők száma. A siker zálogaként említette, hogy a köpenyét kettévágó római katona képe nemzetektől függetlenül mindenütt ismert az egész európai keresztény kultúrkörben. Ugyancsak közkeletű a legenda, ami a Szent Márton lúdjával kapcsolódik és a Szent Márton-naphoz köthető szokásokra is lehet alapozni. És persze például adódnak a novemberi libalakomák, a Szent Márton vásár vagy éppen a lampionos körmenet, melyek mostanra hagyománnyá nőtték ki magukat, míg alig másfél évtizeddel ezelőtt még nem léteztek vagy ismeretlenek voltak.

Feiszt György üdvözölendő fejleményként említette az immáron egy éve megjelent a négynyelvű vándorkönyvet, ami a Szombathely környékén fellehető Szent Márton templomokat, ilyen nevű településeket mutatja be. Vagy azt, hogy kezdetét vették a Szent Márton gyalogtúrák, amelynek teljesítői oklevelet kapnak. Továbbá nyílt kiállítás is a szombathelyi Szent Márton plébánián a szent életét és ereklyéit bemutatandó. A város és a plébánia pedig Márton életét bemutató képsorozatot jelentetett meg négynyelvű ismertetővel.

További reményteljes tervek

A Szombathely az úniós Interreg pályázatán közel 68 Millió forint támogatást nyert a fejlesztésekre, amihez a város további 7 millió forinttal járult hozzá – tudtuk meg Grünwald Stefániától, a helyi Tourinform vezetőjétől. A program célja Szombathely bekapcsolódásának és stratégiai pozíciójának megerősítése a Szent Márton európai útvonalban. A szakértői csapat nem titkolt reménye az is, hogy az európai vérkeringésbe való bekerüléssel élénkül a vallási turizmus, valamint Szombathely nemzetközi ismertsége és vonzereje is.

A két évre szóló terveik között szerepel egy nemzetközi konferencia megszervezése a BDF Francia Tanszéke és az Université Francois Rabelains de Tours Történeti Tanszéke közreműködésével. „Toursi Szent Márton Európája – A Szent Márton kultusz politikai dimenziója” címmel zajlik majd ez le Szombathelyen, melynek keretében találkozhatnak a téma európai szaktekintélyei, történészek, valamint a Szent Márton zarándokút egyes állomásainak képviselői.

Még az idén találkozót szerveznek a nemzetközi útvonal által érintett települések képviselőinek részvételével. Együttműködési szerződésekben fektetik le a zarándokút működtetésének hosszú távú szervezetrendszerét és a működésének alapjait.

2006-ban 4 új zarándokútvonal kidolgozására kerül sor, melyeknek kiindulópontjául Szent Márton szülőhelye, azaz Szombathely szolgál: 1. Szent Márton útja Szombathelytől Szlovénián át, 2. Szent Márton útja Szombathelytől Horvátországon át, 3. Szent Márton útja Baranyán át, 4. Szent Márton gyalogos vándorút. Az első három útvonal nagyobb terüleket fog át, főként szervezett csoportok, busszal, illetve gépkocsival utazók számára, míg a negyedik útvonal kimondottan a gyalogtúrázók számára kínál egy rövidebb túralehetőséget.

Szintén 2006-ban a szenthez kapcsolódó állandó kiállítást hoznak létre a szombathelyi Szent Márton plébánia területén. Itt lehetőség nyílik a Szent Márton kultusz, a Szent életéhez kapcsolódó kutató és gyűjtőmunka legújabb leleteinek, publikációinak bemutatására. Ugyancsak itt bonyolódnak le a kultuszhoz kapcsolódó ismeretterjesztő rendezvények, vándorkiállítások, csereprogramok, minden korosztályt célzottan megszólító interaktív, látogatóbarát múzeumi feltételek teremtve meg.

Zárásul Grünwald Stefánia arról beszélt, hogy a 2007-es évre nemzetközi marketingstratégia került kidolgozásra. Ennek kapcsán „Szombathely mint Szent Márton szülővárosa” reprezentatív tényt kidomborító imagekiadvány lát napvilágot. Emellett Szent Márton szombathelyi vonatkozásait bemutató leporelló is készül, valamint a Vándorkönyv II, III, IV. fejezete és a gyalogos sétautat ismertető füzetecske. Szombathelyen a városba bevezető közlekedési utakon többnyelvű „Szombathely Szent Márton szülővárosa” tájékoztató tábla elhelyezésére mellett ajándéktárgyak készíttetésére is e szakaszban kerül sor.
.