Szombathelyi és kõszegi diákok írják az EU magyar elnökségének programját

2007.11.21. 14:30

Kimagasló sikert értek el a Berzsenyi Dániel Főiskola nemzetközi tanulmányok szakos egyetemistái az EUvonal, a Külügyminisztérium és az Európai Tanulmányi Központok által októberben hirdetett Tézeus2011 elnevezésű tanulmányi versenyen.

A versenyre 2007. november 5-ig adhatták be pályázataikat az érdeklődő, a 2007-2008-as tanévben a magyarországi felsőfokú oktatásban, nappali tagozatos képzésben résztvevő hallgatók. Mind a szervezésben, mind a pályázók közt eredményesen képviseltette magát a Berzsenyi Dániel Főiskola – Társadalomtudományok, Nemzetközi és Európa-tanulmányok Intézete (ISES).

A versenyzők feladata az volt, hogy öt lehetséges témában fejtsék ki véleményüket és adjanak megoldási javaslatokat azokkal a kihívásokkal kapcsolatban, melyekkel 2011-es elnöksége során Magyarországnak várhatóan szembe kell majd néznie.

A verseny első fordulója öt felsőoktatási intézmény, köztük a Berzsenyi Dániel Főiskola – Társadalomtudományok Nemzetközi és Európa-tanulmányok Intézete szervezésében zajlott. A központi szakmai zsűri a beérkezett pályamunkák közül témakörönként és régiónként két-két pályamunkát választott ki. Az elődöntő sikerét mutatja az a tény, hogy a kiírás ellenére a pályázók annyira színvonalas munkákkal érkeztek, hogy a meghirdetett 10 középdöntős helyett 16, a Berzsenyi Dániel Főiskola – Társadalomtudományok, Nemzetközi és Európai-tanulmányok Intézetének – nemzetközi tanulmányok szakos – egyetemistája jutott tovább az elődöntőbe, melyre november 26-án kerül sor a kőszegi Európa-házban.

Ezt követően a középdöntőbe bekerült pályázók a szakmai zsűri és a közönség előtt szóban, egy legalább tíz perces összefüggő prezentáció keretében kifejtik téziseiket, majd a zsűri kérdéseire válaszolva megvédik azokat. A zsűri a témánként kettő pályázóból egyet juttat tovább az országos döntőbe.

Az országos döntőre 2008. március 6-án kerül sor az Eötvös Loránd Tudományegyetem Európai Tanulmányi Központjának rendezésében.

Az országos döntőbe jutott első 5 pályázó kétnapos brüsszeli szakmai utat nyer, amelynek során találkoznak a Magyar Köztársaság Állandó EU-képviselete és az Európai Bizottság munkatársaival, illetve európai parlamenti képviselőkkel. Az országos döntőbe jutott 25 jelölt dolgozatát a konferencia napján nyomtatásban, kötetbe fűzve is közreadjuk és terjesztjük a résztvevők között. Az 5 legjobb pályamunka felkerül az EUvonal és a Bruxinfo elemzései közé, és eljuttatjuk az országos sajtóhoz is.

A prezentációk után a sajtó képviselői beszélgethetnek a versenyben részt vett hallgatókkal, a zsűri tagjaival, az intézet oktatóival és Miszlivetz Ferenc intézetigazgató úrral is.
.