A szúnyogok a Földgolyó egészén elterjedtek, még a sarkvidékek zordabb területekein is képesek kialakítani élőhelyüket. Leggyakrabban azonban vízpartok közelében találkozhatunk velük.
Általában megoszlanak a vélemények arról, hogy kikhez vonzódnak a szúnyogok leginkább. A nullás vércsoportúakat például általában jobban szeretik, mint más vércsoportú társaikat. Ez viszont nem jelenti azt, hogy nekik nélkülözniük kellene a zümmögő vérszívók nyáresti és pirkadati tolakodását, őket valószínűleg csupán nem részesítik előnyben a nullás vércsoportúakkal szemben.
Érdemes vigyázni a nyári alkoholfogyasztással is, mert amerikai szakorvosok szerint már egy pohár sör megivása után is képesek vagyunk mágnesként vonzani a szúnyogokat. Ne gondoljuk azonban, hogy ha hűsítő, habos sörünk mellé egy jó fokhagymás tzatziki-salátát is elfogyasztunk, akkor ezzel semlegesíthetjük az alkohol szúnyogokat vonzó hatását! Bebizonyosodott ugyanis, hogy a népi praktikáknak ellentmondva a fokhagyma segítségével maximum az asztalszomszédunkat tarthatjuk magunktól távol, a vérszívó rovarokat viszont aligha.
Az emberi bőr által kibocsátott vegyi anyagok közül egyesek vonzzák, mások inkább taszítják a szúnyogokat. Ezek a rovarok különösen kedvelik például az emberi verejtékben található tejsavat, és a kilélegzett széndioxidot. Sőt, minél nagyobb mennyiségben termeljük ezeket az anyagokat (alkatunknál fogva, vagy például fokozott fizikai megterhelés alatt), annál több rovar figyelmét keltjük fel ezzel. Szintén vonzódnak a szúnyogok a bőrünkön keresztül kiválasztódott koleszterin, illetve a különböző szteroidok iránt, és nagyon kedvelik a parfümöket, dezodorokat is. Érdekesség, hogy a terhes nőket különösen szeretik a szúnyogok, egyrészt azért, mert testhőmérsékletük az átlagosnál magasabb, bőrük kiválasztása fokozottabb, és több széndioxidot is bocsátanak ki, mint azok a nők, akik nem várnak kisbabát.
A szúnyogokkal ellentétben a kullancsok mindenkit szeretnek, akik portyázóterületük közelébe merészkednek, de bizonyítottan őket is különösen vonzza az emberek és az állatok verejtékében található tejsav. A kullancsok az utóbbi évtizedekben sosem látott mértékben elszaporodtak, melynek legfőbb oka a klímaváltozásban keresendő. Fontos tudni, hogy a közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nem csupán erdőkben élnek, a klímaváltozás következtében egyre enyhébb teleknek köszönhetően elszaporodtak, és élőhelyük határai is kitolódtak. Szeretik a füves-ligetes árnyas helyeket, ezért ott leselkednek ránk a városi játszótereken, parkokban, családi kertekben is. Szükséges tehát védekeznünk ellenük minden esetben, amikor kimerészkedünk a természetbe!
***
Tudta-e Ön, hogy
a kullancsok által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás (encephalitis) kórokozója elleni védőoltást már a téli időszak alatt be kell adatnunk ahhoz, hogy kora tavaszra kialakuljon a védettség?
a kullancsok által terjesztett másik veszélyes megbetegedés, a Lyme-kór kórokozója ellen az emberek számára nem létezik védőoltás?
a vakcinák a csípés ellen nem védenek, csupán a kórokozóval szembeni ellenanyagot tartalmazzák?
a kullancsok elleni védekezés egyéni szinten is fokozottan szükséges, mivel az irtás bizonytalan és oltás sem mindenkinek adható?
A kullancs- és szúnyog-dilemmák legfontosabb válaszait elolvashatja az S.C. Johnson négyrészes hírlevelében.
Az S.C. Johnson Autan és OFF! termékei hatékony védelmet nyújtanak a szúnyogok és a kullancsok csípései ellen az aktív életmód kedvelőinek és a családoknak, érzékeny bőrűeknek egyaránt.
További információk és a védekezés hatékony módszerei:
www.kullancsveszely.hu