Ezek szerint a személyi jövedelemadó 18 százalékos kulcsa 19 százalékra nő, a sávhatár 1,7 millió forintról 3 millió forintra emelkedik. Az általános forgalmi adó 20 százalékos kulcsa 23 százalékra nő, a cigaretta, az alkohol és az üzemanyagok jövedéki adója pedig 3-7 százalékkal emelkedik. Adóalapot növelő, de nem adózó jövedelem lesz a családi pótlék, és ilyenek lesznek a mindenkinek egyformán járó támogatások is: az anyasági, illetve a gyermeknevelési támogatás. A gyedhez fél év helyett 12 hónap munkaviszony kellene a jövőben, és csak annyi időre járna ez a támogatás, amennyi ideig előtte a gyermek édesanyja dolgozott.
A kormány azt javasolja, hogy 5 százalékponttal, 32 százalékról 27 százalékra csökkenjen a munkáltatói tb-járulék - mondta Gyurcsány Ferenc. A kabinet tervei szerint megszűnnek a különadók is. A kormányfő elmondta: az adórendszer átalakítása 2009-ben "semleges", nagyjából ugyanannyival csökkennek az adók, mint amennyivel növekednek, de 2010-2011-ben a költségvetés egyenlege pár milliárd forinttal negatív lesz. Mint hozzátette: az adóalakítással 800-900 milliárd forintot mozgatnak meg.
A 13. havi nyugdíj összege beépülne a nyugellátásokba, azt követően pedig az újonnan nyugdíjba vonulóknak már nem járna ez a járandóság - mondta.
A kormány azt javasolja, hogy a vállalkozások társasági adója 16 százalékról 19 százalékra emelkedjen, és szűnjön meg a vállalati különadó.
A miniszterelnök azt javasolja, hogy idén háromszázalékos gazdasági visszaeséssel számoljanak. Gyurcsány Ferenc hétfőn, parlamenti napirend előtti felszólalásában azt mondta, hogy a kormánynak erre a rosszabb verzióra is van forgatókönyve. A kormány számításai szerint másfél-két százalékkal kell növelni a gazdaság teljesítményét, a mai 57 százalékos foglalkoztatást 65-70 százalékra kell növelni, és meg kell határozni az euró bevezetésének menetrendjét.
Gyurcsány Ferenc szerint a kormány két héten belül elkezdi benyújtani az Országgyűlésnek a hétfőn ismertetett gazdaságélénkítő csomaghoz szükséges törvénymódosítási javaslatokat. A miniszterelnök hétfői napirend előtti felszólalásában azt is közölte: amire módja van, arról saját hatáskörben dönt majd a kormány. (MTI)