Szombathelyi bioerőművek: a meccs döntetlen, jön a hosszabbítás

2013.03.29. 17:52

Most éppen úgy néz ki a helyzet, hogy Herény-Kámonban nem lesz erőmű, de a Grenor feltűrte az ingujját Szentkirálynál. Az ellenzék szerint jó eséllyel ebbe az ügybe fog belebukni a városvezetés.

A biomassza mint nehéz teher


 
Ha a falaknak füle lenne és tudnának posztolni az internetre, valószínűleg végtelenül izgalmas és mindenki tanulságos olvasmány lenne a Szombathelyre álmodott bioerőművek hányatott története.
 
Mivel erre az információs forrásra nem számíthatunk, meg kell elégednünk azzal, amit az érintettek hivatalosan közölnek velünk.
 
Ez jóval kevésbe izgalmas, viszont annál ellentmondásosabb.
 
Elég, ha csak az utóbbi idők fejleményeit elevenítjük fel.
 
Miután Kámonban látványos lakossági tiltakozás zajlott, a városvezetés sutba dobta korábbi lelkesedését a biomasszás megoldások után, és egy sajtótájékoztatón ünnepélyesen bejelentette, hogy sem ott, sem szentkirályi városrészben nem lesz bioerőmő. Az erről szóló előterjesztést a Fidesz-képviselők a közgyűlés elé viszik, és majd elemzik, mi történt. Aztán itt a vége, fuss el véle.
 
A civilek azonnal sajtóközleményt adtak ki arról, hogy háborút nyertek.
 
Már úgy tűnt, hogy tényleg ennyiben marad a dolog – legalábbis a választásokig -, amikor is a szentkirályi beruházás mögött álló norvég Grenor-ügyvezetője sajtótájékoztatót tartott.

A biomassza mint nehéz teher
A biomassza mint nehéz teher

 
Finn E. Johnsen a közgyűlés előtt több mint két órán keresztül tárgyalt a városvezetéssel, és valószínűleg nem csak a fociról és az időjárásról beszélgettek, mert hirtelen újabb fordulatot vett a történet.
 
Talán nem tévedünk, ha feltételezzük: a norvégnak komoly érvei lehettek, hogy a városvezetést meghátrálásra, mi több, egy nagyon kellemetlen politikai-kommunikációs helyzetbe tudta kényszeríteni.
 
Ha úgy tetszik, Finn E. Johnsen a lefújás előtt szerzett gólt, így kiharcolta a hosszabbítást.
 
Mindenesetre ha a téma elő is került a csütörtöki közgyűlésen, az erőművek lefújásáról szóló nagy nekibuzdulást – legalábbis részben - elvitte a cica.
 
„A kommunikáció és a párbeszéd hiánya vezetett erre a szintre” – mondta a pénteki, közgyűlés utáni sajtótájékoztatón Szakály Gábor Fidesz-frakcióvezető, akitől nagyjából megtudtuk, hogy mi van, hogyan látja a kialakult helyzetet a városvezetés.
 
Ezek szerint a közgyűlés úgy döntött, hogy Szova-beruházásban elképzelt Vízöntő utcai (Kánon-Herény városrész) kazánház építése elmarad, viszont a Grenor szentkirályi projektje – többek között a befektetői kiszámíthatóság miatt is – napirenden marad.
 
A cég várhatóan a májusi közgyűlésen elmagyarázza majd a beruházást részletesen, meghívva oda az aktív szentkirályi civileket is.
 
Az ügyben pénteken megszólaltak a politikai ellenzék képviselői is.
 
Gyebrovszki János (MSZP) szerint „dodonai döntés” született.  A képviselő szerint a Grenor megpróbált tisztességesen kommunikálni, megtalálni a hangot a lakókkal, ugyanekkor ez nagyon hiányzott a Vízöntő utcában.  Gyebrovszki megemlítette annak a lehetőségét is, hogy a Grenor esetleg kártérítési pereket akaszthat az önkormányzat nyakába.
 
„Ez az erőműügy rá fog égni a városvezetésre, ebből jól kijönni már nem lehet” – mondta Németh Kálmán az SZTKE képviselője, és hasonló véleményen volt Balassa Péter (Jobbik) is, aki „elképesztő hibá”-nak tartja a városvezetés korábbi bejelentését majd mostani visszatáncolását, olyannak, amivel előkészíti saját bukását.
 
Horváth Zoltán (LMP) szerint biomassza ügyben „a Fidesz politikája teljesen követhetetlen”, a városvezetés hiteltelenné vált mind a befektetők, mind a lakosság szemében.
 
Péntek délután a Gyöngyöshermán-Szentkirályi Polgári Kör újabb sajtóközleményt adott ki az ügyben.

.