Mit mondtak a politikusok az ünnepen?

2015.08.20. 17:55

Elsummantottuk a szombathelyi eseményt, nincs mese, kompenzálni kell az olvasókat.

Az Alon tudósítója nincs cukorból, nem ijed meg ünnepektől, hétvégétől, éjszakától, de amikor a csütörtök reggel 8-as óracsörgés után kinéz az ablakon, elgondolkodik.

Hogy ér-e ennyit ez az egész?

Merthogy Szombathely belvárosában 16 fok van, fúj a szél és masszívan esik az eső.

Persze, ki esőkabátban is ki lehet biciklizni a Szent István-szoborhoz, izgulva, hogy a diktafont és a fényképezőt ne érje víz, aztán leírni ugyanazt, mint a többi helyi média, hogy mit is mondott Harangozó Bertalan eme jeles alkalomkor.

A tudósító kíváncsi ugyan, hogy a kormánymegbízott bele szövi-e a beszédébe István király Imre herceghez intézett intelmeinek 6. pontját; merthogy a korábbi években ezen általában nagy hangsúly volt.

VI. A VENDÉGEK BEFOGADÁSÁRÓL ÉS GYÁMOLÍTÁSÁRÓL

A vendégek s a jövevények akkora hasznot hajtanak, hogy méltán állhatnak a királyi méltóság hatodik helyén. Hiszen kezdetben úgy növekedett a római birodalom, úgy magasztaltattak fel és lettek dicsőségessé a római királyok, hogy sok nemes és bölcs áradt hozzájuk különb-különb tájakról. Róma bizony még ma is szolga volna, ha Aeneas sarjai nem teszik szabaddá. Mert amiként különb-különb tájakról és tartományokból jönnek a vendégek, úgy különb-különb nyelvet és szokást, különb-különb példát és fegyvert hoznak magukkal, s mindez az országot díszíti, az udvar fényét emeli, s a külföldieket a pöffeszkedéstől elrettenti. Mert az egy nyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő. Ennélfogva megparancsolom neked, fiam, hogy a jövevényeket jóakaratúan gyámolítsad és becsben tartsad, hogy nálad szívesebben tartózkodjanak, mintsem másutt lakjanak. Ha pedig le akarnád rombolni, amit építettem, vagy szét szórni, amit összegyűjtöttem, kétségkívül igen nagy kárt szenvedne országod. Hogy ez ne legyen, naponta nagyobbítsd országodat, hogy koronádat az emberek nagyságosnak tartsák.

Aztán mikor még jobban megered, a legyint az egészre, tudja, hogy a fenti idézetet idén az ellenzéki minipártok fogják meglovagolni, és egyre inkább örül az esőnek, mintsem bánná.

Mert a tudósítónak így alibije van, hogy miért nem megy oda.

Helyette egyrészt megnézi a tavalyi képeket, ahol ugyanezen szereplők láthatók ugyanezen helyszínen, ugyanazon ídőjárási körülmények között.

Másrészt viszont a világért sem akarja az olvasókat megfosztani az ünnepi hangulattól és a nagyívű politikusi beszédektől, így az MTI segítségével kigyűjt néhányat, cseppet sem irigyelve a szövegírókat, akiknek alkalomról alkalomra, évről évre elő kell rukkolniuk valamivel.

Nos, ez idén most így sikerült.

Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke (Szögye, Felvidék): „A bátorság, az összetartás, az elszántság és az alázat Szent István-i üzenetei mentén kell megtalálnia saját megmaradásának útját a felvidéki magyarságnak.”

Trócsányi László igazságügyi miniszter (Palics, Vajdaság): „A nemzet egységét a mindennapokban is meg kell élni, egyébként üres szó marad.”

John Kerry amerikai külügyminiszter (Washington): „Ma felidézzük és tisztelegünk Magyarország gazdag történelme és a nagy egyesítő, I. István király előtt. Az Egyesült Államok büszke arra, hogy lerótta tiszteletét az ő öröksége előtt azáltal, hogy megóvta Szent István koronáját a magyar nép nevében a második világháború után. Ez egy olyan nap, amelynek személyes jelentősége van számomra, annál is inkább, hogy apai nagyanyám Budapestről származott."

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes  (Budapest): „Szent István országépítő munkája akkor vihető tovább, ha mindenki kis Szent Istvánként tevékenykedik saját őrhelyén.”

Balog Zoltán, emberi erőforrások minisztere (Budapest): „Szent István nagyszerű reálpolitikus volt, megtalálta a magyarság számára azt az utat, amely nemcsak a fennmaradás, hanem a felemelkedés útja is volt, és megszervezte a magyar államot, úgy, hogy az ma is fennáll.”

Barack Obama amerikai elnök (levél):  "Ezen a napon az Egyesült Államok és Magyarország közötti jelentős kapcsolatot ünnepeljük, rendíthetetlen szövetségesünket és értékes partnerünket.  E kapcsolatot, amelynek alapja a demokrácia melletti elkötelezettség, erősebbé teszi a gazdasági együttműködés és a közös szándék a biztonság megteremtésére Irakban, Afganisztánban és a Balkánon.”

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter (Kiszombor)  "Kötelez bennünket az ezer esztendő. Az állam legfontosabb felelőssége a határok és a nemzet védelme, ennek szükségességét napjainkban is tapasztaljuk, különösen a déli országrészben.”

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter ( Hódmezővásárhely):  „Szent István nemcsak államalapító, hanem szövetségépítő is volt, hiszen azzal, hogy megalapítója lett az önálló Magyarországnak, egyúttal építője lett a keresztény Európának is.”

Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter (Szolnok): „Az előttünk álló évtizedek, évszázadok fontos záloga, hogy magyar földön, magyar gazdák földjén teremjen meg a búza”.

Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkár (Lendva, Szlovénia): A magyarság a muravidéki Domonkosfától az erdélyi Csíkszentdomokosig ma is él és egységes nemzetet alkot. Mindez azon az erős fundamentumon alapszik, amelyet István király erkölcsi mérceként Kárpát-medencei országa és magyar népe elé emelt: a kitartó hit, a mindig megbocsátani tudás, a tökéletességre törekvés kultúrája, továbbá a keresztényi szeretet."

Gulyás Gergely Országgyűlés fideszes alelnöke (Zalaegerszeg): „A Szent István-i államalapítás számunkra mindennek a kezdetét jelenti, a több mint ezeréves államiság joggal ad okot a büszkeségre minden magyar számára.”

Hende Csaba honvédelmi miniszter (Budapest): „Magyarország évezredes története bizonyította, hogy csak akkor maradhatunk meg, ha van hadseregünk, honvédségünk.”

Mit mondtak a politikusok az ünnepen?

Áder János államfő (Budapest, a fotón): „A haza minden előtt fundamentumot előtérbe helyezve, közösen kell megteremteni a polgári demokráciánk új, 21. századi biztonságát.”

Tordai Bence István, a PM szóvivője (Budapest): Magyarország nem elzárkózással, hanem nyitottsággal, nem kirekesztéssel, hanem befogadással és sokszínűséggel lesz erős, sikeres ország.”

Együtt (sajtóközlemény): „Orbán Viktor kormányzása szembe megy Szent István hagyományával, mivel az ország vezetése és az ország érdekei ellentétbe kerültek egymással.”

L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára (Miskolc): Augusztus 20. a magyarok ünnepe, arról a hazáról szól ez az ünnep, amelynek számos viszontagsággal kellett megküzdenie az elmúlt ezer évben és napjainkban egy újabb kihívással kell szembenéznie, ez pedig a modernkori népvándorlási hullám.”

Liberálisok (sajtóközlemény): „A Fidesz alaptörvénye nem a Magyar Köztársaság Alkotmánya, s az Orbán-rezsim bukása után, a IV. Magyar Köztársaság megalapítását követően, egy új alkotmányt kell alkotnia a demokratikus erőknek a társadalom tagjaival közösen.”

Trócsányi László igazságügyi miniszter (Ópuszaszer): „Törvényeinknek és egyéb jogszabályainknak az alaptörvény szellemiségét kell tükrözniük, erre kötelez a Szent István-i hagyomány, az Alaptörvényben is megjelenő Szent Korona-eszme.”

Novák Előd, a Jobbik alelnöke (Budapest): „A kormány ne akarjon szembemenni az emberek akaratával, Martonfa nem kér az idegen letelepülőkből, nem kér a kormány letelepítési politikájából.”

Molnár Csaba, a DK alelnöke (közlemény): „Magyarország letért az államalapító Szent István által kijelölt útról, ahová előbb vagy utóbb, de vissza kell térnie: az alkotmányos rend és európaiság útjára.”

Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke ( Somoskőújfalu): „István király intelmeiből talán az a legfontosabb, hogy ha a hit pajzsát tartod, rajtad az üdvösség sisakja is.”

Bónusz:

Ha ön legörgetett idáig, akkor megérdemli, hogy tudja, mit is mondott Harangozó Bertalan a Szent István-szobornál. Ehhez viszont mondjuk ide kell kattintania.

.