„Nem csak felépítettük a kapitalizmust, hanem úgy tűnt, hogy szeretjük is” – Botka László Szombathelyen kampányolt

2014.02.25. 11:06

Az MSZP a jobboldali médiatúlsúllyal a személyes jelenlétre építő fórumokkal száll szembe. Ez történt hétfőn este is. A rendezvény egyébként egy kísérlet volt.



Legalábbis így fogalmazott Nemény András országgyűlési képviselő, az MSZP Vas megyei elnöke arra utalva, hogy a fórum nem a szokásos délutáni, kora esti időpontban kezdődött, hanem fél 7-kor. Úgy tűnt, hogy a kísérlet sikeresnek bizonyult, mert a levéltár dísztermét megtöltötték az érdeklődők, s még a karzaton található helyekre is szükség volt; de azért 50-nél nem voltunk többen. Mondhatnánk, telt házas klubkoncerten vettünk részt, ha a nyugdíjas korosztály járna klubkoncertekre.

Botka László Szombathelyen kampányolt

Az érdeklődés oka lehetett például az, hogy – az elmúlt bő két évtizedet meghatározó jobb-, illetve baloldali politikusok tekintélyes részével ellentétben – Botka László neve hallatán az embernek nem rándul görcsbe a gyomra és szorul ökölbe a keze.

Bevezetőjében Nemény András elmondta, a fórum másik két résztvevője (Botkán kívül Fehér László celldömölki polgármester) szemléletes példák arra vonatkozóan, hogy a baloldali összefogás választási győzelmet hoz; mindketten egy efféle együttműködés segítségével nyertek, a szegedi városvezető több alkalommal is.

Botka László Szombathelyen kampányolt

A politikus kiemelte: 2014-ben az a szocialisták célja, hogy Szombathely erős nyugat-magyarországi MSZP-bástya legyen. Majd beszélt másokon kívül arról, hogy amennyiben a jelenlegi kormány maradna hatalmon, akkor talán még a közvetlen polgármester-választás lehetőségét is megszüntetnék, s bevezetnék, hogy a közgyűlés válassza meg a települések első emberét.

Kifejtette: azokat a hibás döntéseket, amelyeket a fideszes közgyűlési többség a vasi megyeszékhelyen 2008 és 2010 között meghozott, most, a kampányban rendre az MSZP-nek róják fel. Ilyen például az adósságállomány jelentős növelése. Ezzel a nem eladósodott és a kistelepülések rosszul jártak; Sé esetében például évente 1 millió forint könnyebbséget jelent az adósság átvállalása, a mérleg másik serpenyője 40 milliós elvonás.

Botka László Szombathelyen kampányolt
 

Botka László jó stílusú, profi politikus. Azzal kezdett, hogy a kampány révén az ország számos pontján megfordult már, de sehol sem azzal fogadták az emberek, hogy Magyarország jobban teljesít. Tapasztalatai szerint a kormányváltást akarók tudják, hogy az összefogás jelöltjére kell voksolniuk. Úgy látja, hiába sulykolja a Fidesz uralta média, hogy a kormánypárt toronymagasan vezeti a népszerűségi listákat, az emberek pontosan tudják, hogy az egykulcsos adóval a nagy többség rosszul járt, a családi pótlék összege négy éve nem emelkedett, s mostanra szinte alig akad olyan család, amely valamelyik tagja ne dolgozna külföldön. Utóbbival kapcsolatban elhangzott: Salgótarján valaha 50 ezer lakosú város volt, most 34 ezren lakják, egész utcák állnak üresen az elvándorlás miatt.

Szintén a kampány tapasztalata, hogy az emberek csak olyan beruházásokat tudnak felsorolni, amelyekre (függetlenül attól, hogy jobb- vagy baloldali polgármester vezette) 2010 előtt nyert pénzt egy-egy település. Egy szegedi példa: a nemzetközi viszonylatban is jelentős lézerközpont-beruházást két évig torpedózta a fideszes többségű képviselőtestület, most azt hangoztatják, hogy a szocialisták tönkretették a várost, de a jobboldal épít, hiszen lerakták a lézerközpont alapkövét.

Botka László Szombathelyen kampányolt

Botka kiemelte: a Fidesz 2010-ben úgy nyert országgyűlési választásokat, hogy nem ígért semmit. Két dolgot mondott: azon kívül, hogy „Gyurcsány, takarodj!”, mindenkinek azt, amit hallani akart. Ám a kétharmadot csak arra használta, hogy bebetonozza a hatalmát. Az alacsony jövedelmű, nehéz helyzetben lévő embereket pedig – akiknek a szavazata nélkül nem rendelkezne alkotmányozó többséggel – minden egyes döntésével még mélyebb nyomorba taszította azzal, hogy kárukra a tehetőseket támogatta.

A politikus szerint reális cél a kormányváltás, de ehhez a választók 65–70 százalékának el kell mennie szavazni. Ha csupán 50–55 százalékos lesz a részvételi arány, akkor Orbán újra győz. Ezzel a Fidesz is tisztában van, hiszen arra játszanak, hogy minél kevesebben szavazzanak. Politikájuk legfőbb logikája, hogy semmisítsd meg az ellenfeled, ne vitatkozz vele. A demokrácia lényege a vita, de a Fidesz semmi olyat nem tesz a kampányban, amiről egy kampánynak, a demokrácia ünnepének szólnia kellene. Programjuk ezúttal sincs, helyette botránypolitizálnak. Minden napra cirkusz – ez az elmúlt két hét mérlege, és ez lesz a következő hat hété is. Emellett a közmédia ténykedése is kiválóan mutatja, 2014-ben miért nem lehet Magyarországon 21. századi demokráciáról beszélni: régen túl vannak azon, hogy leginkább a Fidesz számára pozitív hírekről számolnak be – ma már a Fidesz politikai szándékaihoz gyártanak híreket.

Botka szerint az MSZP karakteres baloldali programmal vágott neki a kampánynak.

Botka László Szombathelyen kampányolt


„Tisztában vagyunk vele, hogy minden választás a jövőről szól. Programunk logikája, hogy a rendszerváltás utáni első 20 évben a szocialista párt 12 évig kormányzott, a legtöbbet tette azért, hogy Magyarország demokrácia és piacgazdaság legyen, s hogy az ország a nyugathoz tartozzon. Ezért kötelességünk, hogy politikánkban folyamatosan ott legyen a rendszerkritika. Nincs hiteltelenebb egy konformista, elégedett szocialista pártánál. 2010-ben nem azért zavartak el bennünk a választópolgárok, mert felépítettük a kapitalizmust, hanem azért, mert úgy tűnt, még szeretjük is. Ráadásul ha egy demokráciában a társadalmi érzékenység és a rendszerkritika nem a baloldalon jelenik meg, akkor megjelenik a legkártékonyabb réteg, a szélsőjobboldal.”

Az MSZP programja demokratikus, nyugatos, piacgazdaságbarát, fejlődést, befektetést, gyarapodást segítő, s mélyen elkötelezett az Európai Unió irányába – hangsúlyozta Botka.                  

               
.