A Weöres Sándor Színház Thea-Tér programjai: 2012. május-június

2012.05.01. 09:41

 THEA-TÉR PROGRAMOK – 2012. MÁJUS – JÚNIUS

Weöres Sándor Színház
Szombathely
 
 
SZÍNHÁZSZERDA – AZ ÉN ÉVADOM
Kéthetente szerdánként17 órától 18 óráig a Weöres Sándor Színház színészei hívnak vendégül olyan szombathelyi ismert és/vagy érdekes embereket, akikkel szívesen beszélgetnek.
 
Vlahovics Edit vendégei: Ölbei Lívia, a Vas Népe újságírója és Melhardt Gergő, a Westindex újságírója
Időpont: 2012. május 16. (szerda), 17 óra
Helyszín: Cafe Frei (Uránia udvar)
A belépés díjtalan. 
 
Kálmánchelyi Zoltán és Vass Szilárd vendégei: a Nézők – évadzáró beszélgetés
Időpont: 2012. május 30. (szerda), 17 óra
Helyszín: Cafe Frei (Uránia udvar)
A belépés díjtalan. 
 
 
IROKÉZ SELECTION No.5: Németh Hajnal
 
A Weöres Sándor Színház az egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményből, a szombathelyi Irokéz Gyűjteményből válogat.
 
Németh Hajnal intermédia szakon szerzett diplomát 2000-ben, majd két évvel ezután ösztöndíjat kapott Berlinbe. A mai napig a német fővárosban él és dolgozik. Individuális képzőművészként már 1998 óta folyamatosan szerepel nemzetközi kontextusban munkáival, 2007-től pedig a Lada project Berlin alapítójaként szervezői tevékenységével is aktív részese a művészeti szcénák közötti kapcsolatok építésének.
 
A kiállításon szereplő művei: Házilag őrzött révület (1997, színes fotó, alumínium), LifeStyle-less I-VI. (1998, c-print, alumínium, sorozat), Bye Bye Happiness, Hello Loneliness, Max & January (2001, komputergrafika), Zuzu (2001, komputergrafika)
 
Megnyitja: Barták Balázs, egyetemi adjunktus
Időpont: 2012. május 4. (péntek) 18.30
Helyszín: Weöres Sándor Színház, aula  
A belépés díjtalan. 
 
Megtekinthető: június 1-ig
 
 
IROKÉZ SELECTION No.6: Halász Péter Tamás és Fülöp Gábor
 
A Weöres Sándor Színház az egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményből, a szombathelyi Irokéz Gyűjteményből válogat.
 
Halász Péter Tamás művészete eklatáns példája annak, hogy miért nincs értelme ma már művészeket műfajok szerint kategorizálni. Maurer Dóra tanítványaként, festő szakon végzett ugyan 1998-ban a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, de már ott sem színekkel és formákkal megtöltendő felületekként kezelte az általa festett táblaképeket, hanem tárgyakként. Objekteket, installációkat készít és állít ki. (…) Művei gyakran tudományos igényű gondolatokat, problematikákat jelenítenek meg.
 
A kiállításon szereplő művei: Első látásra trófeának kinéző tárgy 1-2. (2004, gipsz, fatapéta), Fakabát (2005, famintázatú lamináló anyag, nikecell)
 
Fülöp Gábor legnagyobb erényének technikai virtuozitásán felül a faszobrászat hagyományos technikájának sajátos újraértelmezése tekinthető. Érdeklődésének középpontjában az élő organizmusoknak az egymással és környezetükkel való viszonya áll, visszatérő témája az emberi test. Gondolkodásában nagy szerepet kap a keleti filozófia, műveiben leginkább a panteizmus szemlélete érhető tetten. Kiemelt figyelmet szentel szobrai felületének, mely a belső és a külső határaként egyszerre elválaszt és összeköt. Az elmúlt egy évben a fa mellett előszeretettel használ egyéb anyagokat, melyeket önmagukban, egymással vagy fával kombinálva alkalmaz.
 
A kiállításon szereplő műve: Ülő figura (2009, bükkfa)
 
Köszöntőt mond: Jordán Tamás
Megnyitja: Nagy Anna, esztéta
 
Időpont: 2012. május 11. (péntek) 18.30
Helyszín: Weöres Sándor Színház, első emeleti előtér
A belépés díjtalan. 
 
Megtekinthető: június 1-ig
 
 
SZÍNHÁZI SZÖSSZENET
A postaládánkba tuszkolt szórólap a soron következő akciókról értesít; egy magazinból megtudhatjuk a következő szám tartalmát; a rádióban a műsorvezető barnán bársonyosan beharangozza a jövő heti vendégét.
A tévében az elhintett hírmorzsák alapján csipegethetünk.
A moziban filmelőzetessel kápráztatják el a nézőket.
Miért maradna ki a színház? Miért ne fogadhatnánk a nézőket a készülő darabok előzeteseivel? Miért ne adhatnánk ízelítőt a színházi repertoárból? Miért ne kedveskedhetnénk egy kis welcome színházzal?
Vass Szilárd és Kálmánchelyi Zoltán kísérletet tesz a hiány pótlására – immár egy egész estét betöltő előadás keretében. A két komi(mi)ka-művész a Weöres Sándor Színház repertoárjából szemezgetve egy olyan varázslatos világba szeretné önöket elkalauzolni, ahol bármi megtörténhet, színházi titkok részesei, akár kulisszatitkok tanúi is lehetnek.
 
Időpontok:
2012. május 8. (kedd), 19 óra
2012. május 14. (hétfő), 19 óra
2012. május 23. (szerda), 19 óra
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Stúdiószínpad
Jegyár: 1.300 Ft
 
 
BESZÉLGETÉS BENKŐ LÁSZLÓVAL
 
Házigazda: Jordán Tamás
Közreműködik: Kőszeg Város Fúvószenekara
 
 
Időpont: 2012. május 18. (péntek), 19 óra
Helyszín: Weöres Sándor Színház, nagyszínpad
Jegyár: 800 Ft
 
 
SZÉLLEL SZEMBE – poénok és poémák - Jordán Tamás stand up estje
1.      Nagyon sok remek történetem van. A színházról, az életemből, saját magamról, erős öniróniával.
2.      Sok bajom van a „stand up” műfajjal. Alig-alig van jó, a többsége komoly szenvedést okoz. Ezt még el is lehetne viselni. Az igazi katasztrófa az, hogy a közönség ezekért is odavan. Felébredt bennem egy dacos düh.
3.      Elhatároztam, hogy én is csinálok egy speciális stand up-ot, amelynek az a lényege, hogy a remek történeteim közé becsempészek verseket is. Hiszen a vers is közlés, sok esetben történet is, megpróbálom úgy belopni, hogy egy-egy vers jelenléte magától értetődő legyen.
 
Időpontok:
2012. május 19. (szombat), 19.00
2012. május 22. (kedd), 19.00
2012. június 7. (csütörtök), 19.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Stúdiószínpad
Jegyár: 1.500 Ft
 
 
LAMANTIN KLUB – Jambalaya (Budapest - blues)
 
Nemes Zoltán – ének, zongora
Szücs Krisztián „Qka” – trombita
Albert Zoltán – szaxofon
Varga Laca – basszusgitár
Mezőfi István „Fifi” – dobok
 
2005 áprilisában indult útjára a zenekar egy elsöprő lendületű ötlet hatására. A Jambalaya tagok olyan válogatott profi zenészekből verbuválódtak, akik nem csak a New Orleans-i muzsika megszállott szerelmesei, de remek barátok is egyben. Az alakulás óta számos sikeres állomáson vannak túl: három önálló - két angol és egy magyar nyelven megjelent - lemez, számos válogatás, Gundel Művészeti Díj (2010), videoklipek, koncert dvd-k, külföldi és hazai fellépések egész sora. Utóbbira pár kiemelkedő példa: Gronau Jazz Fesztivál-Németország, Big Rivers Blues Fesztivál-Hollandia, klub turnék szerte Európában, Sziget Fesztivál (majd minden évben az alakulás óta), „Koncertek az A38 Hajón” (önálló tévéfelvételek 2005-ből és 2009-ből), Petőfi Csarnok (2008), Paksi Gasztronómiai Jazz Blues és Rock Fesztivál (Jubileumi DVD Kiadvány 2007), Szombathelyi Lamantin Jazz Fesztivál, Debreceni Cívis Korzó, Veszprémi Utcazene Fesztivál. (Honlap: www.jambalaya.hu)
 
A rendezvényen a helyfoglalás érkezési sorrendben történik.
Szervező: Improvizatív Zeneműhely Egyesület (Információ: www.lamantin.hu)
 
Időpont: 2012. május 23. (szerda), 21 óra
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Krúdy Klub
Jegyár: 800 Ft
 
RUSZT SZÍNHÁZA - „Azt a színházat szeretem, amelyik beleszól az életbe”
 
„A kegyetlen színház hazai apostola”. „A legkonzervatívabb színházi újító”. „ A rituális színház hazai megteremtője”.
Ruszt Józsefet színházrendezői és színházcsinálói pályafutása során kritikusai ily módon jellemezték, rámutatva arra a különösségre, amely mindig is meghatározta színházi működését majd 45 éves rendezői pályafutása során.
Írói ambíciók fűtik pályája kezdetén a színházzal szemben, mégis színházteremtőként, színészpedagógusként, a társulati lét szükségességét valló, már a pályája elején európai színházi fesztiválokon sikereket arató rendezőként vonult be a Magyar Színháztörténetbe.
Ebben az évben lenne 75 éves.
Pályatársak, tanítványok, kollégáik emlékeznek a Mesterre, aki Goethe paradoxonjával tudta leginkább érzékeltetni a színház lényegét:
„Az ember semmiképpen sem szabadulhat biztosabban a világtól, mint a művészet által… és semmiképpen sem kapcsolódhat hozzá szorosabban, mint a művészet által”
 
Az emlékező pályatársak: Cs. Németh Lajos, Farkas Ignác, Forgách András, Gálffi László, Kaszás Géza, Kézdy György, Nánay István, Sólyom Kati, Tóth Judit és Trokán Péter.
 
Az est házigazdái: Jordán Tamás és Nagy Cili
 
Időpont: 2012. május 20. (vasárnap), 19 óra
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Márkus Emília terem
Jegyár: 800 Ft
 
 
THE COMPLETE WORKS OF WILLIAM SHAKESPEARE
A MADHOUSE THEATRE COMPANY angol nyelvű előadása két részben.
 
A Shakespeare Összes Rövidítve egy fergeteges komédia, amelyben három színész tesz kísérletet arra, hogy Shakespeare mind a 37 drámáját színre vigye kevesebb, mint két óra leforgás alatt. A darab a londoni West End-en óriási siker.
A Madhouse, Magács László rendezésében, három évvel ezelőtt vitte színre saját változatát, és azóta játssza a teltházak előtt. Az előadás Európa több országában nagy sikert aratott. A darab nyaktörő sebességgel pereg, úgy, hogy a társulat három tagja játssza a férfi és női, fiatal és öreg szerepeket. Othello történetét egy gengszter-rap kelti életre, a történelmi drámákat egy amerikai futballmeccs keretei között jelenítik meg, a Hamletet pedig húsz másodpercben foglalják össze.
 
Játsszák: Mike Kelly, Matt Devere, Andrew Hefler
 
Időpont: 2012. május 25. (péntek), 19 óra
Helyszín: Weöres Sándor Színház,Márkus Emília terem
Jegyár: 2.000 Ft
 
 
CSÁSZÁROK NAPJA: Hadrianus
A Római Birodalom Publius Aelius Hadrianus császár uralkodása alatt érte el legnagyobb kiterjedését. Az utazó császár hatalmas nemzetközösségnek látta birodalmát, ezért számított, s többnyire számíthatott is a különböző népek lojalitására. A művészetek, a vallási misztériumok és az asztrológia iránt szenvedélyesen vonzódó uralkodónak valódi nehézségekkel így leginkább csak élete végén kellett szembesülnie. Mivel kijelölt örököse váratlanul elhalálozott, az utódlásért megindult viszálykodás közepette cseppet sem volt egyszerű megőrizni a birodalom stabilitását és területi egységét.
Szakértő: Katona Attila
Szövegkönyv: Barták Balázs
Dramaturg: Duró Győző
Rendező: Jordán Tamás
 
Időpont: 2012. június 1. (péntek), 20.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Krúdy Klub
Jegyár: 2.000 Ft (ami a vacsora árát is tartalmazza)
 
 
MIÉRT SZÉP? - Képzőművészet, irodalom, zene. Műhelytitkok, alkímia, életmorzsák.
Házigazdák: Oroszy Csaba, Jordán Tamás, Mérei Tamás 
 
Miért szép? – képzőművészet
Egy-egy kiállítás megnyitó után, a kiállító művésszel Oroszy Csaba beszélget meghívott vendégével. A közönséget műhelytitkok is várják: a beszélgetést kulisszákban készült filmbejátszások egészítik ki.  
Miért szép? – irodalom
Jordán Tamás legkedvesebb verseit hozza el a közös estre, és személyes irodalmi élményeit osztja meg a hallgatósággal.
Miért szép? – zene
Mérei Tamás a zeneirodalom gyöngyszemeiből válogat: ugyancsak személyes történetekkel, zenei élményekkel színesítve azt. 
 
Időpont: 2012. június 4. (hétfő)
 
19.00
Kiállítás megnyitó – Kamper Lajos önálló kiállítása
19.30
Miért szép? – képzőművészet: vendégünk Kamper Lajos grafikusművész
Miért szép? – irodalom: Babits Mihály: Esti kérdés
Miért szép? – zene: felfokozott érzelmi állapot kifejezése a különböző zenei korszakokban  
 
Helyszín: aula, Krúdy Klub
Jegyár: 500 Ft
 
 
KÖNYVHÉT - Marosits József Magányos fogas című kötetének bemutatója, valamint a könyvet illusztráló képzőművészeti alkotások kiállítás megnyitója   
Közreműködnek: a Weöres Sándor Színház színészei, valamint Simkó Imréné zongorán
 
Marosits József 1950-ben született Szombathelyen. 1959-től kezdett képzőművészettel foglalkozni a szombathelyi Derkovits Gyula Képzőművészeti Szabadiskolában, ahol mestere Mészáros József festőművész volt. Tanulmányait Győrben folytatta Kalmár János és Szentiványi Károly festőművészek irányításával. 1965/66-ban első versei is megjelentek  a Kisalföldben. Első önálló képzőművészeti tárlatát 1969-ben rendezték Szolnokon, amelyet napjainkig közel negyven kiállítás követett az ország számos településén. Az 1970-es évek elejétől a rendszerváltásig írásait nem közölték le, ezt követően különböző újságokban ismét megjelentek a versei.
1998-ig eredeti szakmájában, építészként dolgozott, ezt követően fő-foglalkozású szobrászként, grafikusként és költőként tevékenykedik. Számtalan helyi, országos és nemzetközi kiállításon és pályázaton vett részt, amelyeken alkotásait több szakmai díjjal ismerték el. Közel száz köztéri, közterületi és közintézményi alkotása látható Vas megyén kívül szinte az egész ország területén.
Első verseskötete 2000-ben jelent meg Az angyal hívása címmel, amit 2004-ben a Vadszőlő a sziklán című követett. 2005-ben felesége emlékére adta ki a róla és a hozzá írott verseinek válogatását Életfogytiglan címmel. A Végtelen közepén című trilógia első kötete a Tárgyak a térben 2007-ben került az olvasókhoz, s 2008-ban a második kötet, a Metamorfózis volt a könyvhét egyik újdonsága. 2010-ben jelent meg a trilógia harmadik kötete az Örök vándorok.
 
A Magányos fogas című könyv a 2006 és 2010 között írt versekből ad válogatást. A verseskötetek képzőművészeti mellékleteit az alkotó a saját  szobraiból, plakettjeiből és grafikáiból válogatta. E kötetben 15 plasztika és 12 grafika fotói találhatók, melyeket Punger Pál készített, s amelyek a könyvbemutatóval egy időben rendezett kiállításon láthatók a színház emeleti galériáján.
 
A kiállítást megnyitja: Tóth Csaba festőművész
 
Időpont: 2012. június 7. (csütörtök), 17.00
Helyszín: Weöres Sándor Színház, Krúdy Klub
A belépés díjtalan.

 

.