A látás hónapja - Beszélgetés Dr. Munkácsy Györgyi szemész szakorvossal

2008.10.21. 20:25

A világ egyértelműen a rövidlátás felé halad – mondja Szombathely egyik legismertebb szemészorvosa, akivel többek között a látás hónapjáról, az ingyenes szűrővizsgálatról, a szemészeti problémákról, a műtéti szemkorrekciókról és az egészségügy elgépiesedéséről beszélgettünk.

ALON: Mik leggyakoribb szemészeti panaszok, melyekkel Önhöz fordulnak a páciensek?

Dr. M. Gy.: Nagyjából egyforma arányban vannak azok, akik látáshibák javítása miatt jönnek, és azok, akik a valamilyen szemészeti betegség miatt. A látáshibákon belül viszont jól látszanak a hangsúlyosabb csoportok. A számokból ugyanis egyértelműen kiderül, hogy az emberiség a rövidlátás irányába halad. Egyre több a rövidlátó felnőtt és gyermek.

Dr. Munkácsy Györgyi szemészorvos


És mi ennek az oka?

A szemünk túl sok közelre való használata.

De az emberek a múltban is közelre használták a szemüket.

Egyáltalán nem. Bár voltak kivételes csoportok, a többség nem olvasott vagy írt egész nap, a szemtevékenységük változó távolságra szólt. Most viszont egyértelműen kimutatható, hogy a mínusz dioptria az olyan csoportok között fordul elő nagy számban, mint például az irodai munkások, műszerészek, órások stb. És ami a legfontosabb: nagyon sokan töltik a munkanapot a számítógép előtt ülve.

Megelőzhető valahogy a rövidlátást előidéző folyamat?

Sajnos nem. A hátterében egy furcsa és bonyolult mechanizmus van, melynek minden részletét ma sem ismerjük, de azt tudjuk, hogy a szemlencse a távolsághoz való alkalmazkodása során egy biokémia folyamat indul el, melynek következtében a szem hossztengely megnyúlik. Ez okozza a rövidlátást.

Dr. Munkácsy Györgyi szemészorvos


Vannak olyan dolgok, amelyeket – tekintettel a szemünkre - általában rosszul csinálunk?

Figyeljünk a megfelelő távolságra, megvilágításra és a testtartásra. Ezekkel lehet lassítani a fent említett folyamatot, de teljesen megelőzni nem.

Célszerű a szemet bizonyos időközönként leellenőriztetni?

Természetesen minden szűrővizsgálatnak van értelme. A most zajló látás hónapja kampány például arra hívja fel az emberek figyelmét, hogy ne csak a meglevő problémáinkkal menjünk a szemészhez, hanem foglalkozzunk a megelőzéssel is. Nem csak a szemüvegről van szó, hanem más szemproblémákról, sőt légzési és testtartási problémákról, fejfájásról, izommerevségről és sok minden másról. A szűrővizsgálatok ezt mind kiszűrik, mint ahogy kimutatják azokat a szembetegségeket is, melyek nem járnak panaszokkal, de ott lappanganak a háttérben. Szorosan ide tartozik, hogy soha nem volt fontosabb a látás minősége, mint napjainkban, hiszen míg korábban rengeteg olyan szakma volt, melyekhez nem feltétlenül kellett a jó vagy korrigált szem, ma már alig-alig van ilyen.

Mik az Ön tapasztalatai a látás hónapjáról? Jönnek az emberek?

Igen, jönnek. Egyrészt mert a szűrővizsgálat most ingyenes, másrészt soronkívüliséget is jelent. De még így is kevesebben, mint amennyire lehetőség lenne.

Dr. Munkácsy Györgyi szemészorvos


Pontosan mi történik, ha valaki rászánja magát egy ilyen vizsgálatra? Csak ide besétál és kész?

Gyakorlatilag igen, de lehet időpontot is kérni. Az azonban fontos tudnivaló, hogy különbség van egy szűrés és egy részletes szemészeti vizsgálat között. Az előbbi 5-10 perc, az utóbbi 30-60 perc is lehet.

Maradjunk most az ingyenes szűrésnél. Mi a tapasztalat, az erre jelentkező emberek hány százalékánál találnak olyan problémát, amely további vizsgálatot vagy kezelést igényelnek?

20-30 százalék az arány. Igaz, tegyük hozzá, sokan jönnek ilyenkor olyanok, akiknek eleve van valami panaszuk. Ez Magyarországra amúgy is jellemző, hogy csak akkor megyünk orvoshoz, ha baj van.

Vannak olyan egészségügyi területek, ahol az emberek felfedezték a szűrővizsgálatok fontosságát – vérnyomás, koleszterin stb. -, viszont vannak olyanok is, ahol nem sok minden változott az elmúlt évtizedekben, például tüdőszűrés, rákszűrés vagy a nőgyógyászat. A szemészet melyik csoporthoz tartozik?

A másodikhoz. Az emberek még mindig jóval kevésbé járnak szemészhez, mint amennyire az szükséges lenne. Pontosabban egy tekintetben azért látok pozitív elmozdulást: a szülők a gyerekeket ma már sokkal hamarabb, panaszmentes esetben is hozzák, hogy biztosak legyenek benne, hogy minden rendben van velük.

Dr. Munkácsy Györgyi szemészorvos


Milyen gyakran érdemes szemet szűretni?

Ez életkor kérdése. A gyerekeket hároméves korban célszerű először elhozni, majd utána iskolás korba lépve. Később nem kell gyakran jönni, hacsak nincs valami panasz. A fiatal felnőtt életkori szakasz stabilnak számít, egészen 40 éves korig - e szakasz alatt az egészséges emberek nem is nagyon jönnek. Aztán általában kénytelenek jönni, de ha nem is kénytelenek, jobb elmenni a szűrővizsgálatokra, mert lappangva már jelen lehetnek azok a betegségek, melyeket a szűrések felfedhetnek. A fent említetteken kívül ilyen például a zöldhályog.

Egyre többen vannak azok, akik operációval korrigálják a megromlott látást. Ez valamiféle divatos trend most?

Hogy trend lenne, az túlzás. Inkább arról van szó, hogy mára lett köztudott a fénytörési hibáknak az így is lehetséges korrekciója. Egyre többen vannak, akik ilyen műtéteken átestek, ők elmondják a lehetőséget ismerőseiknek, és a médiában is egyre több információ van róla. De ha azt nézzük, hogy a fénytörési hibák hány százaléka kerül így korrigálásra, az arány még mindig nagyon csekély. A jövőben várhatóan magasabb lesz, de nem fogja háttérbe szorítani a hagyományos megoldásokat. A műtét alternatívát jelent például azoknak, akiket pszichésen is zavar, hogy nem jó a látása.

A gyógyítás több területe az automatizáció, a számítógépek irányába tolódik el. Ugyanez vonatkozik a szemészetre is?

A szemészet eleve egy műszerigényes szakma, már 20 évvel ezelőtt sem lehetett gépek nélkül végezni. Mára ezek a műszerek valóban automatizálódtak, a határ a csillagos ég. Ez ugyanakkor azt is jelenti, a szemorvos dolga valamelyest leegyszerűsödött, kényelmesebb lett. Ez remek dolog, de én azt vallom, arra vigyáznunk kell, hogy a beteg – legyen szó sebészetről, belgyógyászatról, szemészetről – ne számítógépes adatok halmaza, hanem egy komplex, a maga valóságában létező személyiség legyen, akit egyben, akár környezetével együtt kell vizsgálnunk.


Dr. Munkácsy Györgyi szemész szakorvos, okleveles kontaktológus, refraktív sebész.
9700 Szombathely, Széchenyi u. 4-6.
Telefon: 06 94/325-108
06/30-4151-222
Telefax: 06 94/325108

Szemlátomás.hu
.