Miért érdemes most devizahitelből autót venni?

2008.11.10. 17:57

Takács Viktort, a Nissan Colonia haszongépjármű értékesítője szerint azok járnak jól, akik szembemennek a trenddel, és most vesznek új autót devizahitelből.

A különböző banki szolgáltatások se­gítségével lépést tarthat a versenytársakkal, vagy akár lépéselőnybe is kerülhet velük szemben. Persze a magánszemély is szeretné mielőbb megkapni a rég áhított lakást, tv-t, autót, és a bankok természetesen neki is tudnak erre megoldást nyújtani. Ilyen forrás a hitel, melyek között a manapság népszerű devizahitellel foglalkozunk cikkünkben részletesen.

Ezzel kapcsolatban kérdeztük Takács Viktort, a Nissan Colonia haszongépjármű értékesítőjét:

Kinek jó a hitel?

Vállalkozásként a hitel elsősorban a fejlesztést segíti, ezzel a cég korszerűbb eszközöket al­kalmazhat, melyekkel hatékonyabb, gyorsabb munkát végezhet. A vállalkozás így időbeli előnyt szerez a versenytársaival szemben.
Ha viszont átmeneti pénzhiány (likviditási gondok) miatt van szüksége hitelre, ”életet nyerhet”, hi­szen ha a szállítói csőddel fenyegetik, az a vállalkozás végét jelentheti.

A magánszemélyeknek a hitel szintén fejlődési lehetőséget biztosít, mert előbb éri el a céljait ezen a módon. Lássunk egy példát! Ha egy 2.000.000.- Ft-os autóra havi huszonötezer forintot te­szünk félre, akkor közel hét évig kell gyűjtögetnünk...vajon létezik-e még hét év múlva is álmaink kétmilliós autója? Mivel közlekedünk hét éven keresztül, és milyen plusz költségekkel?

Mit kell tudni a devizahitelekről?

A devizahitelekről – bármennyire is közismert és használt hitelfelvételi módozat ez – érdemes el­mondani, hogyan is működnek valójában. Leegyszerűsítve, a hitelre megvásárolt termék árának be nem fizetett részét az aznapi árfolyamon (ez a kötési árfolyam) átszámítják a választott devizába, pl. svájci frankba. A frankban nyilvántartott törlesztőrészleteket pedig (amit természetesen forintban fi­zetünk be) az esedékesség idején számolják át forintra, ezért változhat a törlesztőrészlet összege.

2



Mi ennek a kockázata?

Ha az éves átlag árfolyamszinthez képest alacsony a kötési árfolyam, abban az esetben nagyobb gyakorisággal megy fel a törlesztőrészlet összege. Így járt például az a vásárló, aki nyáron vett fel hitelt, és most a törlesztése az induló összeghez képest 20-30 százalékkal is megnőhetett.

Nem érdemesebb akkor a forinthitelt választani a devizahitel helyett?

Egyszerűen fogalmazva a forintalapú hitelek alapkamata még ezt a kockázatot belekalkulálva is ma­gasabb (ugyanolyan összeg és futamidő esetén akár egyharmadával is több, a hiteldíjmutató pedig akár a kétszerese is) lehet, mint a devizahiteleké, ugyanis a forintalapú hitelek kamatát a Nemzeti Bank pénzpiaci szempontok szerint magasan tartja, ez a tendencia a kilencvenes évek óta tart.

Kik járnak jól a devizahitel választásával?

Azok, akik úgymond „szembe mennek a trenddel”, és most vásárolnak gépjárművet ilyen hitellel. Nekik a kötési árfolyam igen magas lesz; ennek köszönhetően a törlesztőrészleteik a kezdeti érték alá fog süllyedni, vagy fix törlesztőrészlet választása esetén a futamidő rövidülhet le, hamarabb be­fejezhetik a törlesztést.

Ha már említette, milyen előnyöket nyújt a fix törlesztőrészlet választása?

Ennél a konstrukciónál az átlagember számára a legnagyobb kockázatok, így a fizethetőség és a bi­zonytalanság küszöbölhető ki. Az ügyfél a futamidő elejétől a végéig ugyanazt az elfogadott törlesz­tőrészletet fizeti, amivel tud havi szinten költségként számolni, és nem kell attól tartania, hogy az autó havi költsége irreálisan megnő, megterhelve ezzel a háztartás, vagy a vállalkozás kasszáját. Ha pedig (mint az jelen helyzetben várható) a devizák árfolyama csökken, a kölcsönt hamarabb fizeti vissza a megállapított összeggel.

Ezek szerint aki most vesz fel hitelt, az várhatóan jobban jár. De mi van azokkal, akik az év töb­bi részében, alacsony árfolyamon veszik fel a devizahitelt? Nekik mit javasol?

Nekik mindenképpen a fix törlesztőrészlet választását ajánlom abban az esetben, ha nem szeretik a váratlan meglepetéseket. Ennél a hiteltípusnál a váratlan árfolyamnövekedés esetén is ugyanaz a törlesztés mértéke, és ha ez tartósnak bizonyul, akkor a futamidő tolódik ki pár hónappal, ami min­den esetben jobban tolerálható egy feszesen tervezett családi/vállalkozási költségvetésben, mint egy kiegészítő csekk a postaládában.

Amit viszont mindenkinek javaslok, hogy jól nézzék meg, milyen minőséget és milyen áron vásá­rolnak. Nem biztos, hogy olcsóbb az olcsóbb (vagy a használt) autó, ha több vele a költség, vagy rosszabb a hitelkonstrukció. Ha autót vásárolunk hitelre, érdemes a vételár minimum 20-30%-át befizetni, valamint Casco-t kötni az autóra, mert egy bekövetkezett balesetnél bizony nem minden esetben és nem teljes mértékben, főleg nem azonnal térül meg a más által okozott kár.

Jelenleg pedig annak is javaslom a hitel felvételét, aki készpénzre is ki tudná fizetni a teljes vétel­árat, hiszen az árfolyamnyereség nagyobb lehet az adható kedvezmények bármelyikénél.

Érdemes napjainkban autóvásárlásba fogni?

Mindenképp, hiszen jelenleg a személy- és a haszongépjárművek esetében is rengeteg akciót és kedvezményt találni, ráadásul az érkező új modellek esetében általában kedvezőbb az ár, a költséghatékony tervezésnek és gyártásnak köszönhetően. Ha pedig hitel igénybevételével kívánunk gépjárműhöz jutni, most azoknál a kereskedőknél, akik továbbra is tudnak svájci frank-alapú hiteleket biztosítani, a már említett árfolyamnyereség miatt kifejezetten jól járhat a vásárló.

Ön mit javasol inkább: új autó vagy használt autó vásárlását?

Ez mindig nagy dilemma, viszont sokan megalapozatlanul félnek az új autó vásárlásától. Pedig a megbízhatóság hosszabb távon kihat az egész életvitelünkre, hiszen egy friss, szervizelt jármű mindig hadra fogható; modern, egyúttal biztonságos, magasabb komfortot nyújt, valamint jó megjelenésű – és bizony gazdáját, vállalkozását ez alapján ítélik meg általában. Költségei jobban tervezhetők: a rendszeres karbantartásokon kívül nincs gond egy új autóra, a járulékos díjai pedig (modernebb motor, alacsonyabb fogyasztás például) várhatóan alacsonyabbak, ellenben a használt autóval, ahol egy meghibásodás elviheti a megtakarítás egy részét (gondolok itt a javítási költségre, és a kiesett üzemidőre, kölcsönjármű díjára). Ráadásul rengeteg kényelmetlenséggel, bosszúsággal jár...
.