2006.07.24
Tudta ön, hogy Parndorf több mint egy outlet center, hogy a bécsi Stephansdom és a jáki templom mesterei talán ugyanazok voltak, vagy hogy Bernstein várának köze van Az angol beteg című filmhez. A Magyar emlékek turisztikai értékei Ausztriában című könyv több mint hasznos az idegenforgalmi szakembereknek, és több mint érdekes a határon túlra szorult magyar kultúra szerelmeseinek. A dolog szépséghibája, hogy a kötet nem kerül kereskedelmi forgalomba. Vigaszként idézünk kicsit.
2006.06.25
A közelmúltban adták át az Artisjus Irodalmi Díjakat. A kitüntetettek között volt Jónás Tamás és Dragomán György is. Nem csak ez a díj jelenti a közös pontot kettejük életében. Mindketten 1973-ben születtek, mindketten Szombathelyen jártak gimnáziumba, és kezdet kezdetén mindkettejük útját ugyanazok a helyi irodalmárok egyengették. Egymást mégsem ismerték, egészen addig, míg már felnőtt korukban egy irodalmi rendezvényen össze nem barátkoztak, valahol a szlovén-olasz határ mellett…
2006.04.08
A houstoni űrközpont irányítórendszere őskőkorszakinak hat a japán vendéglátók 22. századi berendezéseihez képest.
2006.02.11
"Névjegyet akarok csináltatni: két nyomdában járok, de mindenütt elutasítanak, mert a nyomdásznak nincs Ékezete. De ez a két ékezet, nevemnek ez a két ékezete, ez én vagyok, ez az enyém. Azért nem mondok le az ékezetről, s tovább keresek New Yorkban egy kézinyomdát, mely elvállalja, hogy a nevem ékezetes legyen."
2005.11.25
Moldova György önéletírását abban a korban kezdi, amikor Magyarországnak harmincmillió lakosa volt. Ez 1944-ben történhetett, meséli az író önéletírásában, mert akkor tízmillió ember üldözött másik tízmilliót, akiket a harmadik tízmillió bújtatott.
2006.07.19
Hogy a gazdaságkorban miként viszonyul a Gutenberg-galaxis csimborasszója az Irodalom virtuális teréhez? Azaz milyennek mutatja magát az internettől neki rendelt főbb fórumain? Mert nyáron valahogy több időnk van ilyenre, s mert nemcsak a vízparton jó olvasni, az ALON feltérképezett néhány hazai irodalmi portált.
2006.05.13
Egy lenyűgözően színes, aprólékos korrajz a Mesterről, aki önreklámjában így szerepel: ” „A bibliai idők óta az egyik legnagyobb varázslói teljesítmény”. Rengeteget tanultam a századelő Amerikájáról.
2006.03.22
Nem ez az első és nyilván nem is az utolsó könyv arról, hogy milyenek is vagyunk mi, magyarok. Valószínűleg az is megérne egy hosszabb lélegzetvételt, miért is akarjuk folyton definiálni magunkat. Nem lehetne csak úgy simán tudomásul venni, hogy magyarnak születtünk? Vagyunk, amilyenek vagyunk... Persze, éppen ilyenek is: nyugtalanok, válaszok után kutatók.
2005.12.02
Gyerekkorom óta olvasok, de harminc éve nem találkoztam olyan megrendítő sorokkal, amelyek ebben a könyvben vannak. Gyengébb idegzetűeknek még a recenzió sem ajánlott. Vegyék tudomásul, hogy Tibet olyan is, meg ilyen is, és Richard Gere díszbuddhista nem tehet semmit a szabad Tibetért.
2005.11.19
Új reneszánsz köszöntött a Virginia Woolf-regényekre. Egységes és vonzó külcsínnel került kiadásra a második világégés után magyarul megjelent öt kötet, némelyik Tandori Dezső új fordításában, és itt van az eddig a nyelvünkön nem létező Felvonások között és a Jacob szobája is.